رییس انجمن خبرنگاران و عكاسان ورزشی : برای نجات فوتبال، سیستمی جدید برای مدیریت ابومسلم و پیام نیاز است

 علی شیخ‌الاسلامی در میزگرد بررسی مشكلات فوتبال استان خراسان رضوی در ایسنا، افزود: با ورود استاندار جدید به خراسان رضوی، حمایت خوبی از طرف وی از ورزش شد كه تاكنون حمایتی به این شكل از سوی مسوولان استان نداشتیم اما در مورد موفقیت این نوع حمایت جای بحث است .وی ادامه داد: در گذشته و قبل از واگذاری باشگاه ابومسلم به اسماعیل وفایی، تشكیلاتی تحت عنوان كمیته تخصصی فوتبال استان با حضور كارشناسان و خبرگان فوتبال تشكیل شد و طی جلساتش تصمیمات خوبی در خصوص نحوه مدیریت باشگاه‌های ابومسلم و پیام اتخاذ كرد كه نتایج آن مكتوب و در اختیار كمیته 5 نفره ورزش كه قرار بود در خصوص مالكیت این دو باشگاه تصمیم‌گیری كند، گذاشته شد....

شیخ‌الاسلامی تصریح كرد: در آخرین جلسه كمیته 5 نفره كه برای تصمیم‌گیری در خصوص ابومسلم تشكیل شده بود، مدیركل تربیت بدنی و آرین‌منش، نماینده مردم مشهد در مجلس قرار بود در خصوص نتایج جلسات این كمیته گزارش ارائه داده و بر اساس آن تصمیم‌گیری انجام شود اما قبل از صحبت‌های آن‌ها استاندار خراسان رضوی به یكباره اعلام كرد كه تیم را به مهدی زمان داده است و همین تصمیم او باعث دلخوری اعضای كمیته شد و از آن پس دیگر جلسات كمیته 5 نفره تشكیل نشده است و همان زمان پژمان، شهردار مشهد، مدیركل تربیت بدنی، هاشم غیاسی، جانشین فرمانده سپاه خراسان رضوی و همچنین آرین‌منش به این تصمیم استاندار اعتراض كردند كه اعتراض آن‌ها رسانه‌ای هم شد.

 

این كارشناس ورزشی خاطرنشان كرد: به صداقت دکتر صلاحی شكی نیست، اما به نظر من ورود استاندار خراسان رضوی برای فوتبال این استان خوش یمن نبود زیرا او حتی به مسائل ریز فوتبال هم شخصا رسیدگی می‌كند و حتی با مربیان، مدیران عامل و حتی قائم مقام باشگاه‌ها جلسه می‌گذارد كه این یك نقطه ضعف برای استاندار است.

 

وی افزود: این جلسات در حالی گذاشته می‌شود كه وظیفه هدایت ورزش بر عهده شخص اول ورزش استان یعنی مدیركل تربیت بدنی است و در حالی كه مدیركل می‌توانست بهترین مشاور برای استاندار باشد، اما دیگران مشاوره‌های بدی به او دادند.

 

رییس انجمن خبرنگاران و عكاسان ورزشی استان خراسان رضوی با اشاره به جلسه مطبوعاتی مالك باشگاه ابومسلم تصریح  كرد: مدیران تیم ادعا می‌كنند كه تیمشان در فصل گذشته حاشیه نداشته است و با اینكه استاندار خراسان رضوی پشت این تیم بود، باز هم حواشی زیادی داشتند، به خصوص در بحث مالكیت باشگاه كه این روزها به اوج خود رسیده است.

 

وی ادامه داد: در حالی كه آقایان مدعی‌اند امسال كم حاشیه‌ترین فصل خود را گذرانده‌اند، اما در همین فصل برای اولین بار در تاریخ فوتبال استان در تمرینات تیم ابومسلم هواداران این تیم علیه استاندار خراسان رضوی شعار دادند كه این مساله و دیگر حواشی باشگاه از آنجا نشات می‌گیرد كه مدیران فعلی باشگاه خود را از مردم، هواداران و رسانه‌ها جدا كرده‌اند و حتی زمانی كه هوادارانشان در دو بازی خارج از خانه كتك خوردند، هیچ حمایتی از آن‌ها نكرد.

 

وی تاكید كرد: گروه مدیریت فعلی باشگاه ابومسلم به قصد خدمت به این تیم آمده‌اند اما پتانسیل و حاشیه‌های ورزش مشهد را نمی‌شناسند.

 

شیخ‌الاسلامی با بیان اینكه در تصمیم‎گیری‌های ورزشی در استان نقش مدیركل تربیت‌بدنی و رییس هیات فوتبال كمرنگ شده است، تصریح كرد: بعضی اوقات مدیرکل تربیت بدنی استان حتی از جلساتی كه در خصوص تیم‌های فوتبال در استانداری برگزار می‌شد، اطلاع هم نداشت در حالیكه قاعدتا مرجع تصمیم‌گیری در خصوص ورزش اداره كل تربیت بدنی است و تمام تصمیمات باید از كانال این اداره گرفته شود.

 

وی با اشاره به نامه استاندار خراسان رضوی در خصوص تعیین اسماعیل وفایی به عنوان مالك باشگاه ابومسلم خاطرنشان كرد: با توجه به سمتی كه وفایی در استانداری دارد و نزدیكیش با استاندار، گرفتن چنین نامه‌ای كار سختی برای وفایی نیست، بنابراین این نامه نمی‌تواند مبنای مالكیت یك فرد باشد اما به هر حال برای ما و دیگران هیچ تفاوتی نمی‌كند كه چه كسی مالك باشگاه باشد و هر كه را كه مراجع قانونی تعیین كنند مورد قبول است.

 

شیخ‌الاسلامی در ادامه در خصوص مشكلات تیم فوتبال پیام خراسان در فصل گذشته مسابقات لیگ دسته اول فوتبال نیز گفت: یكی از مشكلات مدیریت باشگاه پیام این است كه مالك آن تصور می‌كند هر تصمیمی كه بخواهد می‌تواند برای باشگاهش بگیرد، صحبت او مانند این است كه فردی زمینی خریده و آن را تبدیل به یك فروشگاه عمومی كند و بگوید كه من حق دارم هر چیزی كه می‌خواهم در آن بفروشم در حالی كه آنجا مركزی عمومی است.

 

وی افزود: باشگاه‌های پیام و ابومسلم ریشه‌دار و پرتماشاگر هستند و با تماشاگران این تیم‌ها می‌توان مالكانشان را عوض كرد، همان طور كه دیدیم مالك باشگاه پیام حتی نتوانست تیمش را از مشهد به نیشابور كه 100 كیلومتر با هم فاصله دارند، منتقل كند.

 

رییس انجمن خبرنگاران ورزشی استان خراسان رضوی در خصوص مالكیت باشگاه ابومسلم تاكید كرد: بهترین راه این است كه دو طرف دعوایشان را به قوه قضاییه ببرند و این قوه هر چه زودتر مالك قانونی تیم را مشخص كند، ما اكنون با توجه به این بحث‌ها بهترین زمان برای آماده‌سازی تیم‌هایمان را از دست می‌دهیم.

 

وی همچنین در خصوص نحوه اداره باشگاه ابومسلم توسط هیات عامل این باشگاه خطاب به دبیر این هیات گفت: به نظر می‌رسد باشگاه ابومسلم تجربه خوبی از روش اداره باشگاه توسط هیات عامل ندارد و بهتر این است كه از همان روش قبلی استفاده كنیم و به جای هیات عامل، یك نفر را به عنوان مدیرعامل باشگاه بر سر آن قرار دهیم. همچنین مدیریت باشگاه ابومسلم بهتر است تغییراتی را در چارت مدیران باشگاه انجام دهد تا تیم از شناسنامه خود خارج نشود.

 

شیخ‌الاسلامی همچنین با اشاره به گلایه‌های رییس هیات عامل باشگاه ابومسلم از شهرداری مبنی بر عدم كمك شهردار مشهد به باشگاه ابومسلم تاكید كرد: چه كسی باید از شهردار بخواهد كه به ابومسلم كمك كند؟ رییس هیات عامل باشگاه ابومسلم، مسوول دفتر استاندار در تهران است، اگر استانداری و شخص استاندار نتواند شهردار را مجاب به كاری كند، خیلی بد است. ما اهرمی بالاتر از استاندار در یك استان نداریم و شرایط باید به گونه‌ای باشد كه وقتی از همه جا باز ماندیم و مستاصل شدیم، با یك تلفن شخص استاندار همه مشكلات حل شود.

 

وی با اشاره به دوری باشگاه ابومسلم از رسانه‌ها تاكید كرد: هر دو باشگاه ما به خصوص باشگاه ابومسلم خرج خود را از همه سوا كرده‌اند، به نحوی كه باشگاه ابومسلم پس از یك سال فعالیت برای اولین بار در دوران مدیریت مدیران جدیدش جلسه مطبوعاتی برگزار كرد؛ نباید همیشه رسانه‌ها را مقصر جلوه داد، باید بررسی كنیم كه نحوه رفتار مدیران باشگاه ابومسلم در مقابل رسانه‌ها و افكار عمومی چطور بوده است، در هیچ جای كشور باشگاه‌ها مانند باشگاه‌های ما این قدر با رسانه‌های استانشان فاصله ندارند اما در استان ما مدیران طوری به رسانه‌ها نگاه می‌كنند گویی كه همه به دنبال توطئه چینی برای آنها هستند.

 

رییس انجمن خبرنگاران و عكاسان ورزشی استان خراسان رضوی افزود: برای من به عنوان یك شهروند علامت سوال است چرا فردی كه 240 شاكی در یكی از شهرستان‌ها دارد باید بتواند ساعت یک نیمه شب با استاندار خراسان رضوی جلسه داشته باشد و به مربی یكی از تیم‌ها بگوید كه هر وقت خواستی استاندار را ببینی من می‌توانم برایت جلسه هماهنگ كنم؟