عباس چمنیان : مهمترین مشكل تیم‌های ما در مدیریت آن‎هاست،

سرمربی سابق تیم فوتبال پیام خراسان گفت: تصمیم‌گیری در خصوص نحوه مدیریت دو باشگاه فوتبال ابومسلم و پیام وظیفه مدیركل تربیت‌بدنی و رییس هیات فوتبال نیست.عباس چمنیان در میزگرد بررسی مشكلات فوتبال استان خراسان رضوی در ایسنا، افزود: مهمترین مشكل تیم‌های ما در مدیریت آن‎هاست، در 5 سال گذشته حل كردن مشكلات تیم‌های فوتبال خراسان بر خلاف سایر استان‌ها بر دوش مدیركل تربیت بدنی و هیات فوتبال افتاده است در حالی كه با بررسی عملكرد استان‌هایی كه در فوتبال موفق بوده‌اند به این نتیجه می‌رسیم كه تیم‌ها یا توسط دولت اداره می‌شوند، یا صنعتی هستند و یا بخش خصوصی عهده دار آن‌هاست.وی تصریح کرد: البته تجربه نشان داده كه بخش خصوصی در این حوزه شكست خورده است اما بخش دولتی و صنعتی عملكرد خوبی داشته‌اند ولی در هیچ كدام از این دو بخش مدیریت تیم‌ها و هزینه كردن برای آن‌ها بر عهده تربیت بدنی نبوده است....

 

ادامه داد: متولی ورزش استان نباید مستقیما درگیر مشكلات فوتبال شود، در چند سال گذشته متاسفانه توپ به میدانی كه نباید افتاده است و مدیركل تربیت بدنی استان مجبور شده است بسیاری از رسالت‌هایش را رها كرده و به دنبال رسالتی برود كه بر عهده او نبوده است.

 

سرمربی سابق تیم فوتبال پیام خراسان تصریح كرد: در مشكلات باشگاه‌های ابومسلم و پیام، باشگاه‌ها 100 درصد مقصر نیستند، بلكه خیلی مواقع متولیان استان نیز مقصر بوده‌اند كه اجازه دادند توپ به میدان آن‌ها بیفتد.

 

چمنیان خاطرنشان كرد: كمك مقطعی تربیت بدنی به این دو تیم كاری خوب بود اما نباید این كمك دائمی می‌شد.

 

وی با اشاره به جلسه استاندار سابق خراسان رضوی با مدیران صنایع استان و تكلیف آن‌ها به كمك به تیم‌های فوتبال تصریح كرد: مشكل كجا بود كه صنایع و ادارات دولتی به این تكلیف عمل نكردند؟ آیا واقعا حرف استاندار را نخریدند و یا نهادی دیگر باید موضوع را پیگیری می‌كرد؟

 

چمنیان تاكید كرد: ما كشوری با قانون واحد داریم و كشور ما به صورت ایالتی اداره نمی‌شود اما در حالی كه دیگران از امكانات دولتی در فوتبال بهره می‌برند، ما در این استان از كوچكترین امكاناتی بی بهره‌ایم.

 

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال كه مقصر مشكلات تیم‌های ابومسلم و پیام در فصل گذشته چه كسانی بوده‌اند، تصریح كرد: اكنون زمان پیدا كردن مقصر نیست، وضعیت ما بغرنج‌تر از آن است كه بخواهیم وقت خود را صرف پیدا كردن مقصر كنیم؛ اولویت اول ما در حال حاضر این است كه به فكر فردا باشیم.

 

وی با اشاره به صحبت مدیركل تربیت بدنی خراسان رضوی مبنی بر اینكه در صورتی كه اكبر میثاقیان در ابتدای فصل سرمربی تیم ابومسلم می‌شد، این تیم به لیگ‌برتر صعود می‌كرد، گفت: اگر فرضا او می‌آمد و ابومسلم هم به لیگ برتر می‌رفت، نه تنها مشكل فوتبال ما حل نمی‌شد بلكه مشكلاتمان چند برابر هم می‌شد و در حالی كه در لیگ دسته اول تربیت بدنی باید دو میلیارد تومان به یك تیم كمك كند، در لیگ برتر باید نزدیك به 7 یا 8 میلیارد تومان كمك می‌كرد كه چنین چیزی عملی نیست.

 

سرمربی سابق تیم فوتبال پیام خراسان افزود: تا زمانی كه مشكل اساسی فوتبال استان حل نشود، به هیچ جا نمی‌رسیم و این مشكل هم این است كه متولی اصلی فوتبال ما مشخص نیست و كسانی كه اكنون مدیریت باشگاه‌های ما را بر عهده دارند، توان اداره این باشگاه‌ها را ندارند؛ ما باید با یك برنامه ریزی استراتژیك این تیم‌ها را به جایی متصل كنیم كه بتوانند از پس هزینه‌های آن بر بیایند.

 

وی یادآور شد: در فصل گذشته كه من سرمربی تیم فوتبال پیام بودم، نباید برای گرفتن ساك برای بازیكنانم سراغ مدیركل تربیت بدنی استان می‌رفتم اما وضعیت به حدی نامساعد بود كه اگر داوری هم به من كمك نمی‌كرد، هیچ كس پیدا نمی‌شد كه به بازیكنانم یك ساك ورزشی بدهد. تیم پیام یك فصل بازی كرد اما باشگاه هنوز یك جفت كفش به بازیكنانش نداده است، با این وضعیت چه توقعی می‌توان از یك تیم داشت؟

 

وی ادامه داد: ابومسلم در فصل گذشته با توجه به ثبات مدیریتی توانست موفق‌تر از پیام ظاهر شود، استان ما ظرفیت داشتن بیش از یك تیم در لیگ برتر را دارد اما نیاز به برنامه‌ریزی و حل مشكلات فعلی دارد.

 

چمنیان خاطرنشان كرد: تیم فوتبال ابومسلم پس از جدایی از ناجا دیگر هیچ وقت روی خوش به خود ندید و تیم پیام هم پس از جدایی از ارتباطات با مشكل روبه‌رو شد، ما نباید مشكل را به گردن یكدیگر بیاندازیم و تنها راهكار حل مشكلات این است كه تیم‌ها به دولت بازگردند.

 

وی تاكید كرد: بحث خصوصی سازی و اجرای اصل 44 قانون اساسی در فوتبال قابل اجرا نیست زیرا زمینه این كار وجود ندارد و تا زمانی كه دولتمردان قوانین عملی برای این كار را به اجرا در نیاورند، هیچ وقت به هدف نمی‌رسیم، در حالی كه این خصوصی سازی در استان ما انجام شد و عده‌ای ورشكستگان اقتصادی برای حل مشكل ورشكستگی خود به سراغ فوتبال آمدند، اما باز هم شكست خوردند ولی این بار فوتبال ما را هم نابود كردند؛ اكنون یكی از همین افراد كه زمانی مالك یكی از باشگاه‌هایمان بود، در زندان به سر می‌برد.

 

این استاد دانشگاه تاكید كرد: در زمانی كه می‌توانستیم برای تیم‌هایمان برنامه‌ریزی كنیم، این كار را نكردیم و اكنون به این روز افتاده‌ایم، باید علاج واقعه قبل از وقوع می‌كردیم و اكنون هم بهتر است به دنبال راه حلی برای آینده باشیم و حالا اصلا وقت مقصریابی نیست ولی باید از گذشته درس بگیریم همان طور كه آینه اتومبیل برای راندن به جلو، عقب را به ما نشان می‌دهد.

 

سرمربی سابق تیم فوتبال پیام خراسان در خصوص نقش رسانه‌ها در مشكلات تیم‌های فوتبال استان تصریح كرد: در این میان من كمترین تقصیر را از جانب رسانه‌ها می‌دانم، ماهیت رسانه انعكاس وقایع است و وقایع را ما مدیران به وجود می‌آوریم و آن‎ها هم آن چیزی را كه حقیقت است، می‌نویسند و ما نمی‌توانیم توقع داشته باشیم زمانی كه بد كار می‌كنیم و اتفاق بدی می‌افتد، رسانه‌ها خوبی ما را بنویسند.