هفته نهم، نگاهی به روند دیدارهای تیم های دسته یک فوتبال کشور...

عصر امروز در حالی وارد هفته نهم لیگ یک می شویم که تعداد بازی  تیم ها با هم متفاوت است. برخی تیم ها 5 بازی انجام داده اند. تعدادی 6 بازی. 7 بازی و 8 بازی هم در جدول دیده می شود. با ملحق شدن سازمان لیگ آزادگان به کمیته مسابقات انتظار می رفت این فصل شاهد نظم بهتری در برگزاری بازی های لیگ یک باشیم اما ظاهرا با این تغییر و تحول بی نظمی لیگ برتر به لیگ یک هم سرایت کرده است.به رغم این بی نظمی ها شنیده می شود که دوباره قرار است بهترین فدراسیون فوتبال آسیا شویم. رفته رفته در حال شک به سلامت و هم چنین صلابت کنفدراسیون فوتبال آسیا هستیم چون یکی از خصوصیات بهترین فدراسیون فوتبال آسیا پیشبرد برنامه های از پیش تعیین شده و هم چنین نظم و انضباط در برگزاری مسابقات است... بماند که بیشتر تیم های حاضر در لیگ یک بدهکار هستند و کمیته انضباطی نه از آنها امتیاز کسر می کند و نه آنها را از جدول بازی ها کنار می گذارد. در این بین بازیکنان می مانند که با بی پولی چگونه مبارزه کنند. به این ها بلوکه شده رای پرونده البدر توسط دبیر کل را اضافه کنید...

در بازی های این هفته گل گهر که در صدر جدول گروه الف قرار دارد در خانه تیم شهرداری بندرعباس به میدان می رود. شهرداری که توسط محمد امین چرخنده هدایت می شود همانند دیگر تیم همشهری یعنی آلومینیوم اصلا وضعیت خوبی ندارد و الان یکی از گزینه های سقوط است. طبیعتا شهرداری در بازی با صدرنشین خروج از این وضعیت را جستجو می کند در حالی که گل گهر به دلیل شکست خانگی که در برابر گیتی پسند داشته در پی جبران مافات است.

صدرنشین بی پول گروه ب یعنی ایرانجوان پذیرای پیکان است. پیکان تا به این جای کار از 18 امتیاز ممکن 11 امتیاز را از دست داده و 7 امتیاز اندوخته و گویی رفته رفته باید نگاه مدعی را از روی این تیم برداریم چرا که در حال نزدیک شدن به پایان نیم فصل نخست هستیم.

سوال بی جوابی از مدت ها پیش در ذهن نقش بسته. چطور دولت از پیکان حمایت می کند اما از ایرانجوان بوشهر نه. چرا در اصفهان کارخانه فولاد مبارکه سپاهان را تامین می کند اما در همدان پاس بی پناه است. چرا کارخانه ذوب به تیم فوتبال پول می دهد اما نساجی از غم نداری در آستانه انحلال قرار دارد...

مگر نساجی تیم کوچکی است؟ مگر ایرانجوان بوشهر تیم کوچکی است یا پاس همدان...چرا این ها باید بی پول باشند؟ البته مثال های دیگری هم می توان زد و این تنها بیانگر این مسئله است که عدالت در تزریق سرمایه به فوتبال رعایت نمی شود وشاهد تبعیض در این مسئله هستیم.

شک نکنید این بی پولی ها فساد را به دنبال خواهد داشت. حجت السلام علیرضا علیپور، رئیس هیات رسیدگی به تخلفات حرفه ای چندی پیش گفته بود در لیگ یک بازیکنی که 60 میلیون تومان قرارداد می بندد و یک ریال نمی گیرد طبیعی است که در برابر رشوه ها نرم شود و...

این نوع تیمداری کردن با کلاهبرداری هیچ فرقی ندارد. تیمی که هیچ ردیف بودجه مشخصی ندارد چگونه این اجازه را پیدا می کند که یک گروه 30 نفره را کنار هم جمع کند و هر هفته به آنها وعده وعید بدهد. دلیل چیزی نیست جزء بی عرضگی فدراسیون فوتبال و مماشات کمیته انضباطی با باشگاه های بدهکار...

با این توضیحات می پردازیم به بازی های این هفته.

 

شهرداری یاسوج- پدیده مشهد

نبرد هادی برگی زر و اکبر میثاقیان. دو مربی ای که سال های سال در فوتبال مشهد کار کرده اند. طبیعی است که این جدال با حواشی همراه باشد. نه شهرداری یاسوج حال و روز خوشی دارد و نه پدیده مشهد. شهرداری یاسوج قعرنشین است و پدیده هنوز نتوانسته خود را به عنوان مدعی صعود مطرح کند در حالی که رفته رفته به پایان نیم فصل نخست نزدیک می شویم. با همه توضیحاتی که داده شد دو تیم برای کسب سه امتیاز به میدان خواهند آمد. دلیل هم خروج از این وضعیت است.

فولاد یزد- صنعت نفت آبادان

فولاد یزد به هیچ وجه از جایگاه فعلی اش راضی نیست و نمی خواهد در این فصل همانند فصل گذشته با استرس کار را دنبال کند و نیتش تنها بقاء در جدول بازی ها باشد. بازی با صنعت نفت آبادن فرصت خوبی است برای اثبات این مسئله. صنعت نفت تیم ضعیف هفته های ابتدایی نیست، خصوصا که سپاهان را از جام حذفی کنار گذاشته. صنعت نفت هم برای پیروزی به میدان خواهد آمد. می خواهد هفته به هفته به بالای جدول نزدیک شود و خود را به عنوان مدعی قهرمانی مطرح کند.

گیتی پسند اصفهان- نساجی مازندران

مصاف گیتی پسند – نساجی در حالی برگزار می شود که بازیکنان تیم میهمان در هفته ای که گذشت چند روزی در نشانه اعتراض به عدم دریافت دستمزد تمرین نکردند. با این حال تیم از پیش بازنده در این دیدار نیستند. گیتی پسند چند هفته ای بود که خوب نتیجه نمی گرفت اما با پیروزی در خانه صدرنشین از بحران خارج شد.کسب سه امتیاز بازی با نساجی به گیتی پسند کمک خواهد کرد که به سیر صعودی خود ادامه دهد. نکته جالب اینکه نساجی به رغم مشکلات مالی تیم نتیجه گرایی نشان داده است.

داماش ایرانیان- ابومسلم خراسان

تیم علیرضا امامی فر پیروزی را مبنای این بازی قرار داده است به این دلیل که با رقم زدن این نتیجه دوباره به بالای جدول نزدیک می شود و این یعنی مدعی شدن. حریف تیم سختکوشی است. ابومسلم تحت هدایت علی حنطه فیزیکی بازی خواهد کرد و این کار را برای داماش سخت خواهد کرد. ابومسلم راه خود را پیدا کرده است اما گویی مشکلات مالی این تیم را هم آزار می دهد. البته مشکلات مالی در لیگ یک طبیعی است. حتی گفته می شود داماشی ها هم به بازیکنان و کادر فنی خود پول نداده اند.

سایپا شمال- نفت مسجد سلیمان

سایپا قعرنشین است. هر چند تا پایان فصل فرصت باقی مانده اما سایپا باید خطر سقوط به دسته پا ئین تر را جدی بگیرد خصوصا که در پایان هشت تیم به دسته پا ئین تر سقوط خواهند کرد. حریف امروز سایپا تیم سر سختی است که در خانه حریفان خوب نتیجه می گیرد و به همین خاطر یکی از تیم های بالانشین جدول است. قرار بوده سایپا به زیر پوشش باشگاه پرسپولیس برود. بعید می دانیم این اتفاق رخ دهد. رویانیان پیش از این می خواست شموشک را به زیر پوشش ببرد اما در نهایت این تیم منحل شد.

مس رفسنجان- یزد لوله

مس رفسنجان که به لطف رای کمیته استیناف در این فصل از بازی ها حضور دارد اصلا با وینگو خوب نتیجه نگرفته و امروز یکی از گزینه های سقوط است. طبیعتا اگر قرار به تدوام این نتایج باشد وینگو از راس کادر فنی این تیم اخراج خواهد شد. بازی با یزد لوله فرصت خوبی است برای تغییر وضعیت. البته یزد لوله تیمی است که در خانه حریف و در منطقه یک سوم دفاعی متراکم بازی می کند و امتیازگیری از این تیم بسیار سخت است. از سویی این تیم هم به دنبال تغییر وضعیت است.

نفت و گاز گچساران- آلومینیوم هرمزگان

دیدار نفت و گاز و آلومینیوم در حالی برگزار می شود که هنوز خبری مبنی بر انتخاب سرمربی جدید آلومینیوم مخابره نشده و گویی در این هفته هم تیم را یورگن گده هدایت خواهد کرد. البته شاید بهتر باشد که این تیم انتخاب سرمربی را از دستور خارج کند و با همان وضعیت ادامه دهد چون تغییر پی در پی مربی بی ثباتی را منجر خواهد شد که این خود عامل اصلی عدم نتیجه گیری است. آلومینیوم که نیتش صعود به لیگ برتر بوده حال باید مراقب باشد که به دسته پائین تر سقوط نکند.

البدر بندر کنگ- پاس همدان

البدر بعد از پیروزی شیرینی که در مصاف با آلومیینوم داشته حال جدال با پاس را تجربه خواهد کرد. این دیدار در بعد مالی جنگ دار و ندار است. در حالی که دستمزدها درالبدر،  تیم تازه راه یافته به لیگ یک به موقع پرداخت شده پاسی ها ریالی به بازیکنان خود پول پرداخت نکرده اند و این سبب مشکلات روحی و روانی فراوانی برای بازیکنان این تیم شده است. البته استاندار جدید همدان از عزم جدی خود برای رفع مشکلات مالی این تیم خبر داده که همین انگیزه جدیدی را در پاسی ها ایجاد کرده است.

الوند همدان- گهر دورود

الوند بعد از دو شکست متوالی در برابر تیم های پدیده و پرسپولیس پذیرای گهر خواهد بود. البته شرایط این تیم اصلا بد نیست و با پیروزی در دو بازی معوقه صدرنشین خواهد شد. حریف الوند در این بازی گهر دورود است. تیمی که با دو پیروزی متوالی از بحران خارج شده است. گهر هم همانند بیشتر تیم های دسته اولی با مشکل مالی روبرو است و اصلا ردیف بودجه مشخصی ندارد اما با این حال پرتلاش بازی می کند، برای رهایی از این وضعیت. برای ترسیم آینده ای بهتر. این را می خواهیم بگوئیم که گهر حریف آسانی برای الوند نیست.

شهرداری بندرعباس- گل گهر سیرجان

شهرداری بندرعباس تیم دوازدهم جدول است و گل گهر صدرنشین. با این حال اصلا منطقی به شمار نمی رود تیم قاسم شهبا را برنده این دیدار بدانیم. شهرداری بندرعباس که تا به این جای کار امتیازات زیادی را از دست داده می خواهد فاتح این دیدار باشد و گل گهر هم دو نیت دارد برای پیروزی در این دیدار. اولی تدوام صدرنشینی و دومی جبران باخت هفته قبل در برابر گیتی پسند. این ها نشانه هایی از بازی تهاجمی در این دیدار است. هر چند بیشتر تیم های دسته اولی علاقمند هستند با پاس های بلند به دروازه حریف نزدیک شوند.

استقلال اهواز- نیروی زمینی تهران

جدال پایاپایی را در این دیدار شاهد خواهیم بود. استقلال اهواز هنوز نتوانسته مدعی صعود شود اما نیروی زمینی با قرار گرفتن در رده دوم جدول در حال پیدا کردن شخصیت قهرمانی است. شاید یکی از مصائب استقلال اهواز در اختیاز نداشتن محسن میرآبی باشد که در بازی با نساجی دست به حرکات زشتی زد. البته این جای تعجب دارد که چرا این فصل محرومیت دسته اولی ها اعلام نمی شود. به طور مثال در بازی پرسپولیس – الوند رضا طلایی منش حق نشستن روی نیمکت الوند را نداشت در حالی که هیچ اطلاع رسانی در خصوص محرومیت او نشده بود.

ایرانجوان بوشهر- پیکان تهران

ایرانجوان – پیکان دو فرق عمده دارند. اولی بی پول است و بازیکنش برای اصلاح سر پول قرض می کند اما دومی پولدار است و تاکنون به تعهدات مالی اش عمل کرده است. فرق دوم اینکه اولی صدر نشین است اما دومی در نیمه پائین جدول جا خوش کرده است. به رغم این فرق ها انتظار در بوشهر این است که ایرانجوان مصاف با پیکان را به سود خود پایان ببرد.البته ایرانجوان اشتباه می کند که پول به بازیکنانش نمی دهد و البته ندارد که بدهد و پیکان کار درست می کند که به تعهداتش پایبند است چون بازیکنان زندگی دارند... آیا اینطور نیست؟ 

 منبع: خبر ورزشی

 


نظرات

ارسال نظر

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.