و باز هم ابومسلم مثل همیشه فراموش شد! این بار توسط پیشکسوتان فوتبال استان....

align=bottom

گفتگوی ایسنای ورزشی خراسان با اسماعیل شجیع مربی، مدرس و پیشکسوت فوتبال خراسان در حالی منتشر شد که حتی برای یک بار هم، اسم ابومسلم در کل صحبت های این پیش کسوت فوتبال استان ذکر نشد. گویی که در فوتبال استان، نام تیم و باشگاهی که همه ایران آن را به نام پرطرفدار ترین تیم فوتبال شرق کشور می شناسند، به اندازه یک توپ پلاستیکی فوتبال برای این مربی و پیش کسوت فوتبال استان ارزش ندارد که از توپ و زمین چمن و ... یاد کرده، اما از ذکر نام ابومسلم با قریب به نیم قرن سابقه دریغ می کند! به راستی چرا همه ابومسلم خراسان را فراموش کرده اند یا سعی می کنند فراموش کنند؟ آن از مسئولان ورزشی استان و این هم از فوتبال دوستان خراسانی! از ماست که برماست...
و اما متن گفتگو: پای صحبت‌های مربی و پیشکسوت خراسان؛ فوتبال مشهد از کجا شروع شد؟ برای اینکه ببینیم فوتبال مشهد از کجا شروع شد باید با کتانی‌های پاره شروع کنیم به قدم زدن در کوچه‌های خاکی مشهد، فوتبالی که حالا بیشتر در دسته‌های پلی استیشن و بازی‌های فیفا خلاصه می‌شود تا زمین چمن. ...
 
به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، اسماعیل شجیع مربی، مدرس و پیشکسوت فوتبال خراسان با حضور در خبرگزاری ایسنا از فوتبال گفت. از داستان حضور فوتبال در مشهد تا قصه این روزهای فوتبال ایران و مشهد. در قسمت نخست این گفت و گو از تاریخچه فوتبال مشهد سخن می‌گوید. ...
 
شجیع  در ابتدا تاکید کرد: امروز در کشورهای مختلف دیدگاه‌های متفاوتی به فوتبال است. مردم جهان از فوتبال چه می‌خواهند؟ هنوز برای مردم این بحث روشن نیست ولی دلیل اصلی آن سیاست‌مداران، دولت‌مردان و غول‌های اقتصادی هستند که تعیین می‌کنند فوتبال چه مسیری را طی کند. با همه این شرایط فوتبال امید را در جامعه افزایش می‌دهد و وحدت‌آفرین است، رسانه‌ترین ورزش جهان است و بیشترین علاقه‌مندان را دارد.

از توپ های منجیدی تا چهل تکه

 پیشکسوت خراسانی فوتبال داستان فوتبال مشهد را آغاز کرد و گفت: فوتبال برای اولین بار بنا به نوشته یک مورخ ورزشی ایرانی در مشهد به وسیله کارداران سفارت انگلیس معرفی شد و در مکانی به نام خیابان خسروی، پشت تئاتر گلشن که در گذشته کارمندان انگلیسی در این مکان زندگی می‌کردند شکل گرفت، مردم مشهد به وسیله تقلید کردن از کارمندان انگلیسی که در گذشته فوتبال بازی می‌کردند این ورزش  را آموختند. رفته رفته به مرور زمان فوتبال در ایران به خصوص در جنوب و خوزستان  به وسیله کارمندان انگلیس معرفی شد و به مرور توسعه یافت.

وی ادامه داد: مشکل اصلی در زمان گذشته نداشتن توپ بود که به مرور حل شد اما به اندازه کافی توپ فوتبال در ایران برای بازی وجود نداشت، برادران میلانیان که اولین پایه‌گذاران فوتبال در خراسان بودند، توانستد فوتبال را بیشتر در سطح شهر توسعه بدهند، میلانیان به صورت منظم فوتبال را در مشهد نشان دادند و توانستند فوتبال را در زمینه‌های خاکی معرفی کنند، به مرور زمان توپ‌های منجیدی وارد فوتبال شد، توپ‌هایی بودند که دو لایه بودند و به سختی باد می‌شدند و به دشواری می‌شد بازی کرد و در صورت برخورد به سر درد بسیاری داشت.

 شجیع افزود: این توپ‌ها از کشور پاکستان به ایران آورده می‌شدند و با آمدن توپ‌های منجیدی بازار فوتبال در زمین‌های خاکی گرم و گرم‌تر شد و علاقه مندان به این ورزش بیشتر و بیشتر شدند.

وی خاطرنشان کرد: در گذشت زمان توپ‌های پلاستیکی به عرصه فوتبال وارد شد، که این توپ‌ها در توسعه فوتبال کشور فوق‌العاده سهمی بزرگی داشتند، فوتبال در کوچه‌ یا فوتبال ستون به ستون یا فوتبال گل کوچیک وارد این ورزش شد، به نظر من مهمترین عامل پیشرفت فوتبال در زمان گذشته داشتن الگوهای خوب بود. دوستداران فوتبال با الگو قرار دادن افراد فوتبالیست برتر، این ورزش را به سمت پیشرفت سوق  می‌دادند. در ادامه سکوی پرتاب فوتبال در ایران با تشکیل تیم‌های ملی به خصوص تیم ملی جوانان ایجاد شد و تیم ملی با نتایج خوبی در آسیا همراه بود.

پیشکسوت فوتبال استان خراسان در ادامه تصریح کرد: رفته رفته فوتبال ایران پیشرفت کرد، اما تنها مشکلی که در گذشته وجود داشت، کمبود زمین چمن بود، هر شهری که در گذشته زمین چمن بیشتری داشت می‌توانست فوتبالیست‌های بیشتری به تیم ملی معرفی کند، این باعث شد که در ادامه زمین چمن‌های بیشتری در شهرها دایر شود تا سطح فوتبال در ایران پیشرفت کند، در ادامه تیم‌های ملی ایران در سطح آسیا هر ساله و هر دوره توانستند نتایج خوبی را کسب کنند و بازیکنان بزرگی را به فوتبال آسیا معرفی کنند.

فوتبال از کوچه‌ها رفت...

وی در ادامه خاطر نشان کرد: به مرور زمان با پیشرفت فوتبال زمین‌های خاکی از بین رفت و فوتبال محلات در کشور برچیده شد،بعد آن همه تیم‌ها خواستار زمین چمن شدند، در صورتی که هرگزمسئولین جوابگوی این مساله نبودند، اما متاسفانه به دلیل مشکل آب و این که همه ی طرفدارن فوتبال وتیم ها خواهان آموزش در زمین چمن بودند وعلاقه زیادی به بازی کردن در زمین چمن داشتند،متاسفانه این امکان به دلیل اجاره کردن زمین های چمن با قیمت های بالا وجود نداشت و بیشتر زمین‌های چمن در بیشتر ساعات بدون استفاده هستند.

 مربی فوتبال در ادامه گفت: ما هیچ‌وقت برای فوتبال مشکل پول نداشتیم، پول‌های زیادی هست که بدون هیچگونه توجیهی خرج می‌شود، اگر ما با برنامه‌ریزی دقیق و مدیریت خوب بتوانیم در ساختن زمین چمن‌ها و نحوه استفاده از آن هوشیار باشیم و بتوانیم کاملا در اختیار جامعه ورزشی به خصوص نوجوانان و جوانان قرار بدهیم، بسیاری از مشکلات را با برنامه ریزی دقیق می‌توان حل کرد، به طور مثال اگر هزینه‌های لیگ برتر و لیگ یک را به مدت یک سال در نظر بگیریم، می‌بینیم که چه هزینه‌های کلانی خرج می‌شود و بعد ببینید چه مقدار از این مبلغ برای زمین‌های چمن و ارائه آموزش و تقویت فوتبال پایه استفاده می‌شود.

شجیع ابراز کرد: زمانی که ما فوتبا‌لیست‌ها را از کوچه‌ها و زمین‌های خاکی بیرون راندیم و شروع کردیم به ساخت و ساز، به اندازه کافی زمین چمن نداشتیم و از سوی دیگر زمانی که فوتبال  تلویزیونی و کامپیوتری به میدان آمد، نونهالان و نوجوانان ما به جای  تماشای واقعی فوتبال بر روی سکوها و زمین چمن، از طریق تلویزیون تماشاگر فوتبال شدند و این باعث شد که برای خودشان الگوهای ذهنی غلط بسازند و نتوانند این الگوها را در زمین‌های چمن برای خود مدل‌سازی کنند.

اسماعیل شجیع مربی بین‌المللی فوتبال، مدرس رسمی  AFC، مربی‌ تیم‌های منتخب خراسان، ابومسلم، هواپیمایی شاهین، مربی تیم‌های منتخب دانشگاه‌های فردوسی و آزاد اسلامی بوده و در حال حاضر در پالایشگاه شهید هاشمی نژاد سرخس مسئول فوتبال پایه در این شهرستان است. همچنین شجیع به عنوان نایب رئیس انجمن فوتبال خراسان مشغول به فعالیت است.

نظرات

  1. همه فراموش کردن به جز ما هوادارای ابومسلم که هر وقت یاد یا اسمی از ابومسلم میاد داغ دلمون تازه میشه وفقط افسوس میخوریم،ای کاش ابومسلم بود،از روزی که ابومسلم رفته دیگه لیگ رو دنبال نمیکنم،ای کاش مسولین با کفایت تری در زمان ابومسلم داشتیم...

ارسال نظر

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.