لیگ یکی ها قربانی شدند ! گلر خارجی در لیگ برتر آزاد و در لیگ یک ممنوع شد

اعضای هیات ر ئیسه فدراسیون فوتبال در یک تصمیم خوب و منطقی حضور گلرهای خارجی را در تیم های لیگ برتری بلامانع دانستند و اذعان داشتند گلرخارجی آفریقای جنوبی و آسیا می بایست در دو سال اخیر به تیم ملی کشورش دعوت شده باشد و دروازه بانانی که از آمریکای جنوبی و اروپا به ایران می آیند می بایست در دو سال اخیر در لیگ برتر یکی از کشورهای این دو قاره بازی کرده باشند که این هم تصمیم بسیار خوب و منطقی بود چرا که مانع از حضور گلرهای خارجی بی کیفیت در فوتبال ایران می شود.این مسئله نه تنها در فوتبال ایران بلکه در همه کشورها لحاظ می شود و همه به دنبال خارجی های با کیفیت هستند.به طور مثال در انگلیس بازیکنان خارج از اتحادیه اروپا می بایست در یک سال اخیر در 70 درصد از بازی های تیم ملی کشورش حضور داشته باشد....

و اما در نشست  اعضای هیات ر ئیسه فدراسیون فوتبال با اعضای هیات ر ئیسه سازمان لیگ برتر تصمیماتی گرفته شد که باز هم منطقی نبود که یکی از این تصمیمات منع حضور کلیه بازیکنان خارجی در لیگ های پا ئین تر از جمله لیگ یک است! این در حالی است که فدراسیون فوتبال پیش از این بر یکسان سازی قوانین در لیگ برتر و لیگ یک تاکید داشت و قرار بود تنها گلرهای خارجی در تیم های دسته اولی حق بازی نداشته باشند! ای کاش در لیگ یک هم بازیکنان خارجی با رعایت دستورالعمل فدراسیون فوتبال حق بازی داشتند.چه خوب بود برای تیم های دسته اولی اعضای هایت ر ئیسه سازمان لیگ آزادگان تصمیم می گرفتند نه اعضای هیات ر ئیسه فدراسیون فوتبال و اعضای هیات ر ئیسه سازمان لیگ برتر!

.........................

گلر خارجی در لیگ برتر آزاد و در لیگ یک ممنوع شد

در نشست دیروز اعضای هیات ر ئیسه فدراسیون فوتبال با اعضای هیات ر ئیسه سازمان لیگ برتر یا همان کمیته مسابقات مصوباتی به امضاء رسید که مهمترین آن برداشتن قانون منع حضور گلرهای خارجی در تیم های لیگ برتری بود.هادی آیت الهی در این باره گفت:پس از بحث و بررسی فراوان به این نتیجه رسیدیم که ورود دروازه بانان خارجی با شرط رعایت دستورالعمل اجرایی فدراسیون بلامانع است.

اما دستور العمل فدراسیون فوتبال در این باره چیست؟ بازیکنان خارجی از آسیا و آفریقای جنوبی در صورتی می توانند با تیم های لیگ برتری پای میز مذاکره و عقد قرارداد بنشینند که در دو سال اخیر در تیم ملی کشور خود بازی کرده باشند و بازیکنان آمریکای جنوبی و اروپا در صورت بازی در لیگ برتر یکی از کشورهای این دو قاره در دو سال اخیر می توانند در فوتبال ایران بازی کنند که این قانون دروازه بانان خارجی را هم شامل خواهد شد.

از دیگر مصوبات این نشست منع حضور بازیکنان خارجی در لیگ های یک، دو و دسته های پا ئین تر بود.های آیت الهی در توضیح این مصوبه گفت: حضور بازیکنان خارجی در لیگ یک ، دو و دیگر لیگ ها ممنوع اعلام می شود و بازیکنان خارجی حق حضور در این تیم ها را ندارند و تنها 4 بازیکن خارجی می تواند در تیم های لیگ برتری حضور یابند.

نایب رئیس اول فدراسیون در پایان گفت: سقف قرارداد که سال پیش 350 میلیون بود  در چارچوب دستورالعمل مربوطه تا 15 درصد افزایش را ملاک عمل قرار خواهد داد.

.......................................

زینعلی: تکلیف خارجی هایی که با تیم ها قرارداد دارند چه می شود؟

اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال در نشست مشترک با اعضای هیات رئیسه سازمان لیگ برتر حضور کلیه بازیکنان خارجی را در تیم های دسته اولی ممنوع کردند! در حالی که سازمان لیگ آزادگان برای خود اعضای هیات ر ئیسه مجزایی دارد! و اگر قرار بر تصمیمی بود باید در نشست با این ها در جریان گذاشته می شد نه مدیرانی که برای لیگ برتر تصمیم گیری می کنند.

علی زینعلی، مدیر عامل پیشین باشگاه مس رفسنجان و عضو هیات رئیسه سازمان لیگ آزادگان در واکنش به این تصمیم گفت: سازمان لیگ آزادگان هیات ر ئیسه مجزایی دارد و اگر قرار به تصمیمی در خصوص لیگ یک بود باید ما در جریان امر قرار می گرفتیم و از همه مهمتر اینکه روی این مسائل کارشناسی می شد.اکنون برخی از تیم های دسته اولی که بازیکن یا بازیکنان خارجی در اختیار دارند با آنها برای فصل آتی هم قرارداد دارند.تکلیف این دسته از بازیکنان چه می شود؟ آیا باشگاهها می توانند با این بازیکنان یک طرفه فسخ قرارداد کنند؟ پاسخ منفی است و اگر دست به چنین کاری بزنند شاید بازیکنان خارجی به فیفا شکایت کنند.من مدیر عامل پیشین باشگاه مس رفسنجان بودم و بازیکنان خارجی که برای این تیم به خدمت گرفتم قراردادشان بیش از یک فصل است و فصل آتی هم باید در این تیم توپ بزنند.

او ادامه داد: روز سه شنبه نشست اعضای هیات ر ئیسه سازمان لیگ آزادگان برگزار می شود و احتمالا علی کفاشیان و غلامرضا بهروان که پیش از این رئیس سازمان لیگ آزادگان بوده در این نشست حضور خواهند داشت.به طور حتم در این نشست در ارتباط با این موضوع صحبت خواهیم کرد.سازمان لیگ آزادگان زیر مجموعه فدراسیون فوتبال است و تابع می باشد اما تصمیمات باید کارشناسی شود.

زینعلی گفت: اگر نیت بهاء دادن به بازیکنان داخلی است منع حضور خارجی ها در لیگ یک باید در یک پروسه زمانی به اجراء درآید و تصمیمات غیر منطقی و غیر کارشناسی به فوتبال ضربه خواهد زد.ابتدا باید کارشناسی کنیم که این قانون به سود فوتبال است یا به ضرر آن و از همه مهمتر اینکه دیدگاهها باشگاهها را هم جویا شویم.به شخصه مخالف این قانون هستم اما در عوض باید جلوی ورود بازیکنان بی کیفیت را بگیریم.این کار به راحتی امکان پذیر است و فدراسیون فوتبال می تواند با استعلام از منابع موثق جلوی ورود چنین بازیکنانی را بگیرد.شجاع خلیل زاده ای که از تیم مس کرمان به تیم ملی دعوت شده و توسط بلاژ به دو باشگاه اروپایی پیشنهاد شده بازیکن مس رفسنجان بوده اما به ضرس قاطع می گویم بازی در کنار خارجی های خوب مس رفسنجان در پیشرفت و رشد او تاثیر گذار بود.

مدیر عامل پیشین باشگاه مس رفسنجان در پایان اضافه کرد: منع حضور خارجی های با کیفیت در فوتبال ایران فضای رقابت را از بین می برد.چنین قوانینی می تواند با وضع دیگر قوانین از جمله منع بازی بازیکنان زیر 20 سال یا بالای 30 سال در لیگ یک منجر شود و ما پیش از اتخاذ تصمیم باید روی برنامه هایی که داریم تحقیق و مطالعه کنیم و این گونه نباشد که بعدا مجبور به لغو آن شویم.

.......................................................

برگزاری کلاس پیشرفته داوری فوتبال زیرنظر مدرسان فیفا در مشهد

رئیس دپارتمان داوری فوتبال، از برگزاری یکدوره کلاس پیشرفته داوری زیر نظر مدرسان فیفا در مشهد خبر داد.

به گزارش ایسنا و به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، حسین عسگری در این باره گفت: این کلاس از ششم تا 10 خرداد با شرکت 35 داور برگزیده کشور در مشهد برگزار می شود.

وی ادامه داد: مدرسان این کلاس علی احمد الطریفی از عربستان و اینجانب از ایران هستیم و در بخش های دیگر مثل آمادگی جسمانی گافش مانیام از سنگاپور و بهزادی نوشادی از ایران مدرس هستند.

عسگری در پایان گفت: مدیر برگزاری این کلاس که از سوی کمیته داوران فیفا مشخص شده است اسماعیل الحافی از اردن است.

 

..........................................

 

بازیکنان خارجی از لیگ یک پر کشیدند

نایب رییس فدراسیون فوتبال سید محمد آیت الهی گفت: تیم های لیگ یکی و پایین تر اجازه جذب بازیکن خارجی را در هیچ پستی ندارند.

با این تصمیم فدراسیون باید شاهد رفتن تمام بازیکنان خوب خارجی در لیگ دسته اول باشیم و این کار تیم ها را برای جذب بازیکن سخت تر خواهد کرد و شاید با این تصمیم باید منتظر این باشیم که سطح لیگ یک ما از این هم پایین تر بیاید و تیم ها باید بالاجبار در تمام پست های خود از بازیکنان ایرانی استفاده کنند که البته امیدوار هستیم این تصمیم به نفع پیشرفت فوتبال ما باشد و باعث شود بازیکنان جوان و آینده داری در لیگ یک ما رشد پیدا کنند.