خداداد عزیزی: یك میلیارد تومان رقم واقعی بازیكنان ایرانی نیست

خداداد عزیزی كه سابقه حضور در تیم كلن آلمان را در كارنامه دوران بازیگری‌اش دارد پیش‌بینی می‌كند با تداوم شرایط فعلی در فوتبال ایران تا چند سال آینده لیگ كشورهای عربی هم بازیكنی از ایران نمی‌گیرند.خداداد عزیزی در گفت‌وگو با ایسنا خراسان در پاسخ به این سوال كه چرا تعداد لژیونرهای ایرانی در فوتبال اروپا كم شده است، گفت: فكر می‌كنم كه همه می‌دانند چرا لژیونر نداریم. دلیلش این است كه فوتبالمان بسیار ضعیف شده است. عده‌ای مدعی‌اند كه تیم ملی قوی داریم، ولی فكر می‌كنم كه تمام ظواهر و جوانب نشان می‌دهد كه فوتبال ما ضعیف شده است. نه تنها در جا می‌زنیم، بلكه به عقب برگشتیم. الان می‌بینیم كه عمان هم در فوتبال انگلیس نماینده دارد اما ما نداریم...

عزیزی در ادامه بیان كرد: فكر می‌كنم كه دلیل این موضوع ضعف فوتبال ما است. قبل از سال 98 یا در همان سال وقتی مقابل كره یا ژاپن قرار می‌گرفتیم، 10 نفر از بازیكنان ما لژیونر بودند و در لیگ‌های آلمان، اتریش، بلژیك و یونان بازی می‌كردند اما آن زمان ژاپنی‌ها و كره‌ای‌ها نهایت سه، چهار بازیكن لژیونر داشتند. وقتی كه آنها اسامی بازیكنان ما را می‌خواندند، می‌ترسیدند. ژاپنی‌ها صد برابر رشد كرده‌اند، اما ما متاسفانه در جا زده‌ایم. اكثر بازیكنان ژاپنی و كره‌ای در لیگ‌های معتبر اروپایی بازی می‌كنند و به دلیل ضعف فوتبالمان هیچ وقت زورمان به آنها نمی‌رسد. اگر این روند همین طور ادامه داشته باشد دیگر كشورهای عربی، هم از ما بازیكن نمی‌گیرند!

بازیكن اسبق تیم ملی درباره علت ضعف فوتبال ایران گفت: به شخصه دلایل ضعف را به مدیرتی فوتبال و ورزش كشور مربوط می‌دانم. ژاپنی‌ها و كره‌ای ها به سراغ مربیان تراز اول رفتند، ولی ما رفتیم از شیرینی فروشی كرواسی مربی آوردیم! مربیان درجه سه و چهار را می‌آوریم و ارقام نجومی هم به آنها می‌دهیم. شاید بیش از 15 مربی خارجی وارد فوتبال ایران شده باشند كه حتی كشوری مانند پاكستان هم به سراغ آنها نمی‌رفت. این‌ها هم به دلیل مدیریت ضعیف و ارتباطات و دلال‌هایی است كه وارد فوتبال شده‌اند. این مربیان جز ضربه زدن، كمكی به فوتبال ما نكرده‌اند. نه استعدادی ساختند و نه بازیكنی رو كردند. فقط پولی از فوتبال ما گرفتند و رفتند.

وی به تیم‌های پایه هم اشاره كرد و گفت: تیم‌های پایه استقلال و پرسپولیس فعالیت چندانی ندارند. خود من از پایه‌های ابومسلم به بزرگسالان تیم رسیدم و پس از آن از تیم ملی امید به تیم ملی بزرگسالان رفتم اما حالا این اتفاقات نمی‌افتد. دلال‌ها بازیكن می‌دهند و پول می‌گیرند. در فوتبال ما «بلبشویی» است كه آن سرش ناپیدا است. فكر می‌كنم با این وضع باید به پیشنهاد یكی از اعضای فراكسیون ورزش اشاره كنیم كه گفته بود دو سال فوتبال را تعطیل كنیم. باید كار دلال‌ها را بخوابانیم و همه این ارتباطات را ریشه كن كنیم.

او همچنین به عدم ثبات مدیریتی و تاثیر آن بر ضعف فوتبال اشاره كرد و گفت: یكی از مشكلات دیگر فوتبال ما مدیران سیاسی هستند كه به فوتبال می‌آیند و بیش از یك سال هم نیستند و در این یك سال قصد دارند همه كار كنند و از قهرمانی آسیا تا جام های دیگر را بگیرند. به همین دلیل ارقام بالایی را به بازیكنان می‌دهند. خوشحالم كه بازیكنان این پول‌ها را می‌گیرند و خود من هم با آن موافقم، اما این قیمت‌های یك میلیاردی و دو میلیاردی واقعا نجومی است و این قیمت بازیكنان نیست. شك نكنید كه این پول‌ها هم از جیب دولت خرج می‌شود. بالا رفتن قیمت‌ها به این شكل تنها تقصیر مدیرانی است كه اكثرا سیاسی هستند و یك سال بیشتر نمی‌مانند.

عزیزی در پاسخ به این سوال كه آیا مبالغی كه در فوتبال ایران داده می‌شود و شرایط راحتی كه وجود دارد باعث شده كه بازیكنان بی انگیزه شوند یا خیر، گفت: این طور نیست. همه دوست دارند لژیونر شوند، اما لژیونر شدن به این سادگی نیست و باشگاه‌های اروپایی مانند باشگاه‌های ما با دلالی بازیكن نمی‌گیرند. بنابراین تلاش نكردن بازیكنان از دلایل لژیونر نشدن‌شان است. احمدرضا عابدزاده زمانی كه بازیكن بود روزی سه بار تمرین می‌كرد یا علی دایی با سر بخیه خورده در تمرینات شركت می‌كرد، ولی حالا بازیكنان با كوچك‌ترین آسیبی كه می‌بینند در تمرین حاضر نمی‌شوند.