علی دوستی‌مهر ، سرمربی تیم ملی فوتبال نوجوانان كشور : امیدوارم ابومسلم سال 92 در لیگ‌برتر باشد

سرمربی تیم ملی فوتبال نوجوانان كشور : وقتی كه به مجموعه تیم فوتبال ابومسلم نگاه می‌كنم، در راس آن حشمت مهاجرانی كه مربی تیم ملی بوده را می‌بینم و در كنار او خداداد عزیزی و غلام پیروانی با تجارب بسیار خوب حضور دارند که امیدوارم با درایت چمنیان و حمایت رسانه‌ها در سال 92 ابومسلم را در لیگ‌برتر داشته باشیم.وی عنوان كرد: وجود تیم ابومسلم در لیگ برتر موجب انگیزه و امید در میان جوانان ما خواهد شد و این تیم، یكی از بالانشینان لیگ خواهد بود...

 

سرمربی تیم ملی فوتبال نوجوانان كشور گفت: می‌خواهیم جزو چهار تیم آسیایی صعود کننده به جام جهانی باشیم.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه خراسان، علی دوستی‌مهر امروز، 12 مرداد ماه در نشست خبری در محل اداره كل ورزش و جوانان خراسان رضوی، با اشاره به اردوی دو روزه تیمش در مشهد افزود: تا 50 روز مانده به شروع مسابقات فوتبال قهرمانی نوجوانان آسیا در تهران، سه اردو در پیش داریم و اردوی بعدی ما در كمپ تیم‌های ملی ادامه خواهد داشت و سپس بعد از استراحتی كوتاه، اردویی 10 روزه را به دعوت تیم ملی فوتبال نوجوانان عربستان، در كشور مالزی برپا خواهیم كرد كه دو بازی تداركاتی هم با این تیم در برنامه‌ها وجود دارد.

وی ادامه داد: در برگشت از كشور مالزی، دوباره اردویی را در تهران برگزار می‌كنیم و از اول مهر ماه مسابقات را شروع خواهیم كرد كه امیدوارم با كمك رسانه‌ها و دعای خیر مردم بتوانیم نتیجه بگیریم و جزو تیم‌های صعودكننده به جام جهانی باشیم.

وی در خصوص چگونگی دعوت بازیكنان نوجوان به تیم ملی به خبرنگاران گفت: در فدراسیون فوتبال، كمیته‌ای به نام كمیته‌ جوانان وجود دارد و در هر استانی این كمیته فعال است که از میان استعدادهای زیر 17 سال بازیكنانی انتخاب می‌كنند و به تیم ملی معرفی می‌كند، كمیته جوانان با انتخاب 60 نفر از میان بازیكنان نوجوان استان‌ها، به تدریج از آن‌ها در كمپ تیم ملی دعوت به عمل می‌آید.

وی اضافه كرد: تیم ملی نوجوانان ایران در حال حاضر 60 بازیكن دارد که در هر پست 6 بازیكن دارد و هر یك از این بازیكنان در جایگاه و سطح خاصی قرار دارند.

بالای پنج نفر از بازیكنان ملی‌پوش نوجوانان روزی در تیم‌های بزرگ اروپایی بازی خواهند كرد

دوستی‌مهر به تیم‌های پایه و بازیكن‌سازی در كشور اشاره كرد و اظهار داشت: انصافا فدراسیون فوتبال درباره تیم‌های پایه تمام تلاش خود را انجام می‌دهد و به نوعی فدراسیون در حال باشگاه‌داری در قسمت تیم‌های پایه است، درحالی كه باشگاه‌ها نیاز به ساختارسازی دارند تا در این زمینه فعال شوند ولی تنها تعدادی از تیم‌ها از قبیل مس، فولاد و سپاهان كه به انگشتان دست هم نمی‌رسند در حال كار با تیم‌های پایه هستند که بازیكنان زیادی نیز از این تیم‌ها به تیم ملی راه یافته‌اند.

وی خاطرنشان كرد: سعی می‌کنم بازیكنانی پرورش ‌دهم كه بتوانند در تیم‌های بزرگ اروپایی بازی كنند و زمانی هم در حال پرورش بازیكنانی چون مهدوی‌كیا، نكونام و غیره بودم که به جرات می‌گویم بالای پنج نفر از بازیكنان ملی‌پوش نوجوانان فعلی ما روزی در تیم‌های بزرگ اروپایی بازی خواهند كرد.

چرا یك مربی پایه باید 100 هزار تومان بگیرد

وی در خصوص حمایت‌ها از مربیان پایه اظهار كرد: چرا یك مربی پایه باید 100 هزار تومان بگیرد، در صورتی كه یك مربی لیگ برتری یك میلیارد تومان می‌گیرد و در این صورت آن مربی پایه پنج شغله می‌شود و مجبور است مسافركشی هم کند.

50 سال از فوتبال كره و ژاپن عقب هستیم

سرمربی تیم ملی فوتبال نوجوانان كشور افزود: 50 سال از فوتبال كره و ژاپن عقب هستیم، چون آن‌ها از 5 یا 6 سالگی شروع به كار با تیم‌های پایه‌ها می‌كنند ما نیز تا زمانی كه مسوولان و مربیان سلامت و كارآمدی در تیم‌های ملی پایه نداشته باشیم، آینده روشنی نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: كشور ما مدیران بزرگی دارد كه در دنیا مدیریت كلان می‌كنند، رسانه‌هایی داریم كه می‌توانند با قلمشان مردم را به خنده یا گریه بیاندازند و مربیان عاشق بزرگی داریم، اما به آن خودباوری لازم نرسیده‌ایم.

مربی‌های ما یكدیگر را قبول ندارند

وی عنوان کرد: مربیان ایرانی می‌توانند در اروپا نیز مربیگری كنند اما مربی‌های ما یكدیگر را قبول ندارند و گاهی اوقات كه شاهد هستیم تیم‌ها نتیجه نمی‌گیرند، به این دلیل است كه همدل نیستند؛ تیم ملی نیز مثل یك خانواده است كه اگر دل‌های این خانواده به هم نزدیك باشد، موفق خواهند بود.

دوستی‌مهر با بیان اینکه ما ایرانی‌ها غریب‌پرست هستیم، افزود: زمانی كه ما مربیان یا خبرنگاران در یك جمع كنار یکدیگر نشسته‌ایم،‌ قربان صدقه هم می‌رویم اما همین كه از آن جمع خارج می‌شویم، زیرآب هم را می‌زنیم و اگر رییس فدراسیون به طور شخصی از یکی از مربیان به طور جداگانه سوال كند كه سرمربی یکی از تیم چگونه است، در جواب رییس می‌گوید فلانی مربی كاربلدی نیست.

حذف جام حذفی به نفع فوتبال كشور نیست

دوستی‌مهر حذف جام حذفی را به نفع فوتبال كشور ندانست و اظهار كرد: برگزاری جام حذفی، به فوتبال كشور و تیم‌های ملی كمك می‌كند زیرا نوجوانان و جوانان ما باید بتوانند یك بازی را 120 دقیقه انجام دهند به طوری که من حتی در تمامی بازی‌های دوستانه از تیم‌های حریف درخواست می‌كنم كه ضربات پنالتی نیز بزنیم تا بازیكنانم آماده هر گونه رقابتی باشند به همین دلیل هیچ وجه موافق حذف جام حذفی نیستم.

وی همچنین در خصوص فوتبال خراسان تصریح کرد: حیف است كه جایگاه فوتبال بزرگترین استان كشور این گونه باشد و خوشحالم كه چمنیان به عنوان رییس جدید هیات فوتبال خراسان رضوی انتخاب شد زیرا فكر می‌كنم برنامه‌های بسیار خوبی در فوتبال پایه داشته باشد؛ خراسان تنها استانی است كه احتیاج به بازیكن غیربومی ندارد اما حیف است که با این پتانسیل و استعدادها، نماینده‌ای در لیگ برتر نداشته باشد.

وی بیان كرد: چمنیان انسان با دانشی است كه از مربیان خارجی زیادی نیز عملکرد بهتری دارد و اگر به او اعتماد كنیم تا پنج سال آینده در تمامی رده‌های استان، تیم‌های پایه خواهیم داشت.

فقط بازیكنان ملی‌پوش مشهدی هستند كه صاحب ندارند

دوستی‌مهر در مورد بازیكنان مشهدی تیم ملی نیز گفت: فقط بازیكنان ملی‌پوش مشهدی هستند كه صاحب ندارند و دارای تیمی در لیگ‌برتر نیستند در حالی که تمام بازیكنان ملی‌پوش شهرهای دیگر دارای باشگاه هستند، اما در خراسان كسی به این بازیكنان كمك نمی‌كند.

وی تصریح كرد: اگر این بازیكنان و یا بازیکنان جوان خراسان به شهر یا استان دیگری رفتند، به دنبال دلیلش نباشید با این حال فكر می‌کنم كه این سه بازیكن خراسانی که در تیم ملی نوجوانان حضور دارند، به طور 100 درصد در لیست 23 نفره تیم ملی حضور خواهند داشت.