حسینى سرپرست تیم : باشگاه ابومسلم و بازیکنانش با امام رضا (ع) عهد بسته اند

فصل نقل و انتقالات فوتبال باز هم با قراردادهای میلیاردی بازیكنان به پایان رسید و مثل گذشته سقف قرارداد هیچ گره ای از مشكل فوتبال باز نكرد. سید هاشم حسینی، سرپرست باشگاه ابومسلم خراسان در خصوص شرایط تیم های لیگ برتری و قانون سقف قرارداد با خبرنگار «خبرگزاری دانشجو» در مشهد، گفت و گو كرد كه شرح آن در زیر آمده است ....

داشتن لیگ پویا برای مطرح شدن فوتبال ایران ضروری است
 
سید هاشم حسینی ریشه همه مشکلات امروز فوتبال از سقف ها قرارداد تا بی اخلاقی های این رشته را در عدم حرفه ای شدن این ورزش و نداشتن نگاه صنعتی به آن دانست و تصریح کرد: صنعت فوتبال، یک صنعت پویاست که جای خود را در جوامع باز کرده  و مردم به عنوان مخاطبان اصلی این صنعت، آن را پذیرفته اند....

وی در ادامه با بیان اینکه صنعت فوتبال شادابی و نشاط به همراه می آورد، گفت: اگر فوتبال ایران می خواهد در دنیا مطرح شود باید دارای لیگ حرفه ای باشد، اما هنوز زیرساخت های سالم را برای این ورزش در کشور فراهم نکرده ایم.
 
سرپرست باشگاه ابومسلم خراسان وضعیت فوتبال امروز ایران را ناشی از گذر بدون مقدمه از آماتوری به حرفه ای دانست و بیان داشت: وقتی به فوتبال نگاه صنعتی و حرفه ای داشته باشیم، متوجه می شویم که نشاط، سلامت و درآمدزایی جزو الزامات این صنعت است.
 
مردم برای عزت کشور، سختی تحریم را تحمل می‌کنند، اما باشگاه‌ها بی‌حساب خرج می‌کنند
 
حسینی افزود: مردم ایران برای عظمت، استقلال و عزت کشور، شرایط سخت تحریم را تحمل می کنند، اما باشگاه های ورزشی خرج های کلانشان را از جیب همین مردم تامین می كنند.
 
وی با طرح این سوال که امروز تلاش یک کارمند و کاسب برای کشور نفع دارد، اما فوتبالیست های گران قیمت چه نفعی دارند، ادامه داد: اگر باشگاه ها به کمک دولت نیاز دارند نباید بدون حساب و کتاب و به صورت همیشگی به آنها کمک کرد، بلکه بعد از کمک دولت، باشگاه ها باید به سمت درآمدزایی بروند.
 
سرپرست تیم ابومسلم خراسان در خصوص روش های مختلف درآمدزایی که یک باشگاه می تواند داشته باشد، گفت: معمولاً مردم به حواشی یک تیم علاقه دارند، بنابراین حتی از فروش پخش تمرینات تیم ها هم می توان درآمدزایی کرد.
 
سقف قرارداد تناسبی با تمکن مالی مردم ندارد
 
حسینی با اشاره به روش های مختلف درآمدزایی در صنعت حرفه ای فوتبال گفت: باشگاه ها می توانند با توجه به نیازهای بازیکنان از یک برند خاص درآمدزایی کنند؛ اگر فوتبالیستی حرفه ای است باید سهمی از تبلیغات خود را به باشگاه اختصاص دهد؛ البته ما در مواردی مثل کوتاهی مو و بسته بودن یقه، انتظار داریم بازیکنان از باشگاه تبعیت کنند، اما بازیکن حرفه ای در نوع پوشش و برندی که استفاده می کند هم باید تابع باشگاه ها باشد.
 
وی با تاکید بر این مسئله که فوتبال ایران حرفه ای نشده است، گفت: در این شرایطی که باشگاه ها بجز بودجه دولتی كه دریافت می كنند، درآمدی ندارند، تعیین سقف قرارداد فایده ای ندارد؛ چرا که اگر ملاک، مردم هستند، این سقف قراردادها از تمکن مالی مردم بالاتر است؛ مگر یک مدیر عالی کشور چقدر حقوق می گیرد که یک بازیکن در سال 300 میلیون بگیرد.
 
یک مهندس در عسلویه کار مهم‌تری می‌کند یا فوتبالیست؟
 
سرپرست باشگاه ابومسلم خراسان در مقایسه رقم های فعلی که برای بازیکنان بسته می شود با سایر اقشار تصریح کرد: اگر به لحاظ فنی هم بخواهیم مقایسه کنیم، یک مهندس که در دریا یا عسلویه برای کشور کار فنی و اقتصادی می کند، مهم تر است یا یک فوتبالیست؟ مگر مهندس، همان  قدری  پول می گیرد که یک ورزشکار می گیرد؟
 
حسینی تاکید کرد: هر وقت یک باشگاه به درآمدزایی رسید، می تواند برآورد کند که چقدر پول به بازیکن پرداخت کند، نه این که همواره دستش در جیب مردم و دولت باشد.
 
وی با بیان اینکه وقتی فوتبال صنعت نمی شود، عدالت هم کشته می شود، بیان داشت: همه مردم این سوال را دارند که ذوب آهن اصفهان مگر تنها متعلق به اصفهان است یا نفت متعلق به تهران  است که خرج تیم فوتبال می کند.
 
سرپرست باشگاه ابومسلم خراسان ادامه داد: اگر این گونه باشد پس مشهد هم می تواند به خاطر وجود امام رضا(ع)، تمام هزینه هایش را از زائران بگیرد و خرج تیم های فوتبالش کند.
 
بازیکنان بدون تغییر کیفیت پول بیشتری می‌گیرند
 
حسینی رقم های تعیینی برای فوتبالیست را اتفاق نامیمونی دانست و تصریح کرد: یک بازیکن که سال گذشته 60 میلیون تومان می گرفت، امسال ادعای 100 میلیونی دارد، در حالی که در این مدت از نظر کیفیت هیچ تغییری نکرده و فقط در نیمکت ذخیره ها نشسته است.
 
وی افزود: اگر بازیکنی مثل جواد نکونام از نظر کیفیت تغییر کرده است، حق افزایش قرارداد دارد، اما بازیکنی که بهبود کیفیت نداشته چرا این مقدار پول می گیرد.
 
سرپرست باشگاه ابومسلم خراسان کیفیت را تنها ملاک برای سقف قراردادها دانست و گفت: تا زمانی که فوتبال ما حرفه ای نشود، قوانین من‌درآوردی جلوی افزایش قیمت بازیکنان را نمی گیرد.
 
پول زیاد در میان بازیکنان فوتبال منشا فساد است
 
حسینی با بیان اینکه ادعای مبالغ زیاد وارد فرهنگ ورزشی شده است، خاطرنشان کرد: این همه پولی که به یک بازیکن جوان داده می شود، منشا فساد است كه كمترین فساد، فساد مالی است.
 
رئیس سابق هئیت فوتبال استان خراسان رضوی  ادامه داد: بازیکنان پول مازادشان را وارد بازارهایی مثل سکه و زمین می کنند و آن جا را هم برای سایر کسانی که به طور عادی در حال فعالیت هستند، خراب می کنند.
 
وقتی باشگاه ها می دانند قراردادها قابل كنترل نیست، به فكر درآمدزایی نیستند
 
وی مشکل اصلی رقم های بالای بازیکنان را در این دانست که ورودی و خروجی منابع مالی در یک باشگاه مناسب نیست و اذعان داشت: امروز به باشگاه ها گفته می شود هر چقدر می خواهند هزینه کنند و هروقت پول کم آوردند، به آنها کمک می شود؛ اگر پلیس هم بالای سر باشگاه و بازیکنان باشد، کسی سقف قرارداد ها را رعایت نمی کند.
 
سرپرست تیم ابومسلم خراسان افزود: باشگاه ها هیچ کدام در این شرایط به فکر درآمدزایی نیستند و همه می دانند که قراردادها قابل کنترل نیست؛ وقتی در لیگ دسته یک سقف قراردادها شکسته می شود، در لیگ برتر وضعیت مشخص است.
 
حسینی تاکید کرد: مردم در مقابل این اتفاقات باهوش هستند؛ اگر باهوش نبودند که بعد از انقلاب، دشمن به راحتی به این کشور آسیب می زد.
 
وی با اشاره مجدد به لزوم حرفه ای شدن فوتبال و داشتن نگاه صنعتی به آن، خاطرنشان کرد: حرفه ای شدن باید از مدیران شروع شود؛ وقتی ورزش دارای وزارتخانه است پس می تواند الگوی اقتصادی مناسبی طراحی و به فدراسیون ها و باشگاه ها منتقل شود؛ مشابه کاری که وزارت صنعت، معدن و تجارت می کند.
 
تا زمانی که پول بی حساب و کتاب وارد فوتبال می شود کسی به فکر اصلاح نیست
 
سرپرست باشگاه ابومسلم ادامه داد: وقتی باشگاه ها درآمدزایی ندارند، مردم حاضر نیستند سهام باشگاه ها را بخرند؛ اگر باشگاه ها تعریف درستی از اقتصاد داشته باشند می توانند با پمپ بنزین ها، رستوران ها و مجموعه های تجاری درآمدزایی کنند؛ چرا که طرفداران یک تیم یا باشگاه حاضرند برای کمک به تیم مورد علاقه شان به این گونه مکان ها که متعلق به باشگاه هاست، بروند.
 
حسینی با بیان اینکه باید ورودی های منابع مالی به فوتبال را کنترل کرد، بیان داشت: در جنگ به ما سخت گرفته شد و همه چیز را خودمان ساختیم اما تا زمانی که پول بی حساب و کتاب وارد فوتبال می شود، کسی به فکر اصلاح ساختارها نمی افتد.
 
بازیكنان قیمت‌ها را بالا می‌برند نه دلال‌ها!
 
وی درخصوص نقش دلال ها در افزایش قیمت یک بازیکن گفت: وقتی فوتبال به صورت یک صنعت اداره شد، نیاز است کسانی باشند که رابطه بین تولیدکننده و مصرف کننده را ایجاد کند؛ یک ایجنت با ارائه مدارک، فیلم بازی ها و آمار می تواند بازیکن مورد نظر خودش را به یک باشگاه حرفه ای معرفی کند؛ اما وقتی فوتبال، حرفه ای نباشد فقط دنبال افزایش سود خود است.
 
رئیس سابق هئیت فوتبال خراسان رضوی خاطرنشان کرد: هنوز دلال ها نتوانسته اند در افزایش قیمت ها دخیل شوند؛ چرا که معمولا خود بازیکنان هستند که به خاطر شهرت یا کیفیت، مبالغ را تعیین می کنند.
 
دلال وعده غیر عملی به بازیکنان جوان می دهد
 
حسینی در خصوص تاثیرات منفی یک دلال در فوتبال گفت: این افراد به خیلی از بازیکنان بویژه جوانان قول می دهند در ازای دریافت مبالغی، آنها را به باشگاه های خاصی ببرند؛ اما در عمل چنین کاری نمی کنند و هیچ کس هم پیگیری نمی تواند بکند.
 
وی افزود: دلال قیمت بازیکن را بالا نمی برد؛ بلکه بازیکنان بی کیفیت را وارد فوتبال می کند و باعث هرج و مرج در فوتبال می شوند.
 
با رشد غیر قابل کنترل قیمت بازیکنان، فوتبال به سمت نابودی می رود
 
رئیس سابق هئیت فوتبال خراسان رضوی با بیان اینکه در فوتبال حرفه ای هر بازیکنی یک دوره اوج و ضعف متعادلی دارد، تصریح کرد: بازیکنی مثل زیدان در مدت زندگی ورزشی با یک شیب ملایم به اوج رسید و با همان شیب هم به سمت خداحفظی رفت؛ اما در ایران بازیکنان ناگهانی اوج می گیرند و ناگهانی هم سقوط می کنند.
 
حسینی ادامه داد: وقتی بازیکن سقوط می کند، به دنبالش باشگاه ها و بعد کل فوتبال سقوط می کند و تا چند سال آینده با این رشد غیر قابل کنترل قیمت ها، فوتبال ایران به سمت نابودی می رود.
 
وقتی ملاک مدیران تنها پیروز شدن است، بازیکن ناسزا هم می گوید
 
وی در خصوص وضعیت اخلاق در فوتبال با بیان این مطلب که باید اعتراف کرد ورزش فوتبال بی اخلاق است، تصریح کرد: بازیکن خوش اخلاق در ورزش فوتبال وجود دارد که تعدادشان بسیار است؛ اما این افراد و الگوها را معرفی نکرده ایم.
 
رئیس سابق هیئت فوتبال خراسان رضوی افزود: مدیران و مربیان باشگاه ها به خاطر صرفا پیروز شدن از مدار اخلاق خارج شده اند و کارهایی هم که انجام می دهیم، نمایشی بوده و به عنوان فرهنگ نهادینه نشده است.
 
حسینی با بیان اینکه از اخلاق تنها یاد گرفته ایم توپ را بیرون بزنیم و آن هم در شرایطی که پیروز هستیم، اذعان داشت: ورود مبالغ کلان و سرمایه های مالی نیز باعث بی اخلاقی شده است؛ امروز بازیکن زنجیر طلا به گردن می اندازد و این هم برایش کافی نیست و حلقه های طلا را بر این زنجیر اضافه می کند.
 
با كمك بسیج به دنبال الگوسازی در باشگاه هستیم
 
وی بی اخلاقی را فرهنگی دانست که به خاطر «برد» در میان بازیکنان نهادینه شده است و تصریح کرد: تغییر این فرهنگ نهادینه شده بسیار سخت است و به زمان، همت و ساختارهای اساسی نیاز دارد.
 
سرپرست تیم ابومسلم خراسان با اشاره به بعضی از اقدامات فرهنگی این باشگاه، گفت: از بسیج که کارهای فرهنگی زیادی در سطح جامعه می کند خواسته ایم که در باشگاه حضور داشته باشند و پای کار ورزش بیایند تا این الگوسازی و فرهنگ سازی مناسب صورت بگیرد.
 
حسینی در پایان خاطرنشان کرد: باشگاه ابومسلم و بازیکنانش با امام رضا (ع) عهد بسته اند و اگر از لحاظ فنی و اخلاقی کم کاری بکنند، باید جواب حضرت رضا (ع) را بدهند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

http://snn.ir/news-13910426104.aspx