* رئیس هیئت فوتبال خراسان‌رضوی: مهم‌ترین گزینه برای مالکیت قطعی ابومسلم وفایی است


رئیس هیئت فوتبال خراسان‌رضوی گفت: مهم‌ترین گزینه برای مالکیت قطعی ابومسلم وفایی است. عباس چمنیان صبح امروز در در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار فارس در مشهد تصریح کرد: روز گذشته جلسه خوبی را با حضور مدیرکل ورزش و جوانان خراسان‌رضوی و وفایی برگزار کردیم و قرار شد وفایی برنامه‌های خود را به ‌صورت مکتوب به کارگروه ورزش خراسان‌رضوی ارائه دهد تا این کارگروه با توجه به برنامه‌ریزی وفایی، نظر نهایی خود را برای انتقال مالکیت به ایشان اعلام کند. وی ادامه داد: در حال حاضر مهم‌ترین گزینه برای مالکیت ابومسلم، وفایی است البته در کنار وی عباسی هم آمادگی نگه‌داشتن تیم را دارد؛ اما بین این دونفر آن مجموعه‌ای که بهتر توان تیمداری داشته باشد انتخاب می‌شود؛ چرا که بحث مالکیت جدا از تیم‌داری است. چمنیان یادآور شد: دغدغه اصلی کارگروه ورزش درباره تیم ابومسلم بحث‌های مالی است و ما هم این قضیه را مدنظر داریم که مجموعه‌ای که تیم را در اختیار می‌گیرد از لحاظ مالی با مشکلی مواجهه نباشد....
چمنیان در پاسخ به این سئوال که آیا کار هیئت فوتبال دخالت در امور ابومسلم نیست،اظهار کرد: هیئت فوتبال در مالکیت ابومسلم حق دخالت ندارد و تنها نقش ما، نظارت است، ابومسلم ریشه در فوتبال این استان دارد و هواداران بی‌شماری نیز دارد به‌ همین دلیل در زمینه مالکیت این تیم، اداره‌کل ورزش و جوانان خراسان‌رضوی و هیئت فوتبال نمی‌توانند نقش نظارتی خود را در نظر نگیرند.

وی عنوان کرد: هواداران از ما توقع دارند که این نقش نظارتی را پر رنگ ایفا کنیم تا ابومسلم در آینده به مشکل نخورد و اگر در گذشته برخی از مسئولین این کار را محکم انجام می‌دادند امروز ابومسلم به مشکل نمی‌خورد.

وی با اشاره به وضعیت زمین شماره یک مجموعه ورزشی تختی مشهد اظهار کرد: کارهای اصلی پروژه تمام شده و مراحل نهایی تحویل زمین چمن مصنوعی هم قرار بود انجام شود که متاسفانه برای دستگاهی که چمن مصنوعی را پرداخت نهایی می‌کند نقصی به‌وجود آمده است.

وی با اشاره به اینکه بیشتر از یک هفته برای کار اتمام زمین چمن مصنوعی بیشتر زمان لازم نداریم افزود: زمین چمن مصنوعی به تنهایی شاید برای برگزاری بعضی از مسابقات استانی مناسب باشد اما رختکن‌ها و سرویس‌های بهداشتی، ظرفیت برگزاری مسابقات لیگ‌های کشوری و بازی‌های تیم‌هایی مثل ابومسلم و سیاه‌جامگان را ندارد و رختکن‌ها و سرویس‌های بهداشتی باید کاملا بازسازی و یا ترمیم شود؛ که این خود نیازمند بودجه است.

رئیس هیئت فوتبال خراسان‌رضوی ادامه داد: در حال حاضر همه می‌دانند که بودجه اداره‌کل با چه مشکلاتی همراه است و اگر بخواهیم منتظر بودجه اداره‌کل باشیم قطعا زمان بیشتری را باید منتظر تکمیل زمین باشیم، برای همین موضوع، با نهادهای دیگر همچون شهرداری رایزنی‌هایی را انجام دادیم تا از ظرفیت آنها برای بازسازی بخشی از مجموعه تختی استفاده کنیم.

چمنیان بیان کرد: این مجموعه ورزشی جزئی از هویت شهر مشهد محسوب می‌شود و از سوی دیگر می‌توانیم زودتر کار بازسازی را به اتمام برسانیم.

رئیس هیئت فوتبال خراسان‌رضوی همچنین درباره برداشته شدن تابلوی زمین چمن شماره دو مجموعه تختی توسط یکی از معاونان اداره‌کل ورزش و جوانان خراسان‌رضوی افزود: من به ‌هیچ‌وجه در جریان تابلوی زمین شماره دو مجموعه تختی نیستم و حتما پیگیری می‌کنم که چرا این تابلو کنده شده است.

چمنیان تصریح کرد: البته آن زمین در اجاره هیئت فوتبال است و اگر این کار انجام شده باشد حتما باید با هیئت فوتبال مشهد هماهنگی انجام می‌دادند.

متولی پیام هنوز مشخص نیست

چمنیان در پاسخ به سئوالی دیگر مبنی بر عدم رضایتش از تیم فوتبال پیام گفت: من از تیم فوتبال پیام، طلبکار هستم؛ اما وقتی تیمی متولی ندارد، نه می‌توانم طلبم را بگیرم و نه می‌توانم به کسی طلبم را ببخشم، من قبلا هم 48 میلیون تومان از سال 87 از پیام طلب داشتم که آن را نامه نوشتم به کمیته انضباطی و تماما بخشیدم ولی از فصل 89 -90 هم 58 میلیون تومان دیگر طلبکارم که اگر واقعا منافع تیم پیام به این طلب بستگی داشته باشد ریالی از آن را نخواهم گرفتم و این مبلغ را هم می‌بخشم.

ابومسلم را در ابتدای فصل می شد با هزینه‌ای کمتر بست!

وی همچنین با اشاره به صحبت‌های خداداد عزیزی مبنی بر اینکه هیئت فوتبال اجازه دخالت در امور فنی و مالی ابومسلم را ندارد، افزود: ما در رابطه با مسائل فنی ابومسلم هیچ‌گاه دخالت نکردیم چرا که این مسائل مربوط به کادر فنی این تیم است و خود آنها باید در قبال نتایج‌شان پاسخگو باشند،اما هیچ‌کدام از افرادی که دلشان با فوتبال است نمی‌توانند در رابطه با نتایج ابومسلم بدون موضع باشند.

چمنیان گفت: من به‌عنوان متولی فوتبال استان نیز اگر قرار باشد که دلم برای ابومسلم نسوزد و موضع نداشته باشم و برای این تیم نگران نباشم پس برای چه چیزی باید موضع بگیرم.

رئیس هیئت فوتبال خراسان‌رضوی ادامه داد: درباره نحوه بسته شدن تیم و گران بسته شدن آن نیز این موضوع از اختیارات مدیران است و خود وفایی هم بر این موضوع تاکید دارد،اینکه متولی فوتبال بر همه موضوعات فوتبالی اشراف داشته و اظهارنظر کند طبیعی است و البته این نظر شخصی من هم نیست، بلکه در جایگاه هیئت فوتبال این مسائل را عنوان کردم.

چمنیان افزود: معمولا هزینه‌های انجام شده برای یک تیم باید با عملکرد آن همخوانی داشته باشد و الان هم می‌گویم که ابومسلم در ابتدای فصل باید با هزینه کمتری بسته می‌شد و نتایج بهتری می‌گرفت.

در هیئت فوتبال مشهد شاهد تحولی نبودیم

وی در رابطه با برگزار نشدن مجمع هیئت فوتبال استان خراسان‌رضوی نیز گفت: فشردگی کار کفاشیان باعث شد تا مجمع هیئت فوتبال با تاخیر برگزار شود چرا که ما آمادگی خود را در مهرماه اعلام کردیم و چون تاکید داریم تا حتما رئیس فدراسیون در مجمع هیئت فوتبال استان شرکت داشته باشد منتظر هستیم تا کفاشیان زمان حضورش در مشهد را اعلام کند تا ما شرایط برگزاری را ایجاد کنیم.

چمنیان تصریح کرد: در این مجمع دو نفر از اعضای هیئت رئیسه استان انتخاب خواهند شد و وقتی هیئت رئیسه شکل گرفت با مشورت اعضاء، نایب رئیس هیئت فوتبال خراسان‌رضوی را انتخاب می‌کنیم.

وی همچنین درباره استعفای رئیس هیئت فوتبال مشهد گفت: بحث هیئت فوتبال مشهد با توجه به گستردگی عملکرد آن و گره خوردن کار آن با هیئت فوتبال استان، از حساسیت بالایی برخوردار است.

رئیس هیئت فوتبال خراسان‌رضوی تاکیدکرد: در این مدت که من مشغول به ‌کار شدم چندین‌بار با قربانیار، رئیس هیئت فوتبال مشهد جلسه برگزار کردم و یکسری از دغدغه‌های خود را به ایشان منتقل کردم و قرار بود مشکلاتی که در هیئت فوتبال مشهد وجود دارد حل شود اما عملا ما شاهد تحول خاصی در خصوص بهبود امور و وضعیت فوتبال در هیئت مشهد نبودیم.

وی افزود: پس از آن نیز جلساتی را با رئیس اداره ورزش و جوانان مشهد برگزار کردیم و قرار شد تا در هیئت فوتبال مشهد تحولی اتفاق بیفتد که این تحول همطراز با هیئت فوتبال استان باشد و این تغییر هم به‌نظر من در راستای همین دغدغه‌ها بوده است.

چمنیان ادامه داد: ما با هیچ فردی به‌ صورت شخصی مشکل نداریم بلکه روی عملکردها نقد داریم،حتی اگر کسی هم با من مشکل دارد با عملکرد بنده است نه با شخص چمنیان.

قانون‌مداری دست و پای یک عده را در هیئت فوتبال جمع کرد

وی در ادامه به عدم تشکیل کارگروه رسانه اشاره کرد و گفت: کارگروه رسانه یکی از برنامه‌های ما است که روابط عمومی هیئت به دنبال این است تا افراد حاضر در این کارگروه را که هفت نفر از خبرنگاران رسانه‌های مختلف هستند را شناسایی کند و کارگروه را هرچه زودتر و نهایتا تا یک هفته آینده انتخاب کنند.

رئیس هیئت فوتبال خراسان‌رضوی در رابطه با انتقادات افراد مختلف به مجموعه فعلی هیئت فوتبال خراسان‌رضوی،اظهار کرد: وقتی گروه جدیدی در یک مجموعه شروع به کار می‌کنند تعاریف و برنامه‌های جدیدی دارند و طبیعی است که در ابتدا تا این برنامه‌ها به اجرا برسد یکسری مشکلات را به وجود بیاورد.

چمنیان افزود: این مقاومت‌ها همیشه در مقابل تغییرات وجود داشته است،تلاش ما از روزی که به هیئت فوتبال خراسان‌رضوی آمده‌ایم این بوده که قوانین را حاکم کنیم و قانون‌محوری را در فوتبال استان شکل دهیم که همین مسئله دست و پای یکسری از افراد را بسته است و فضای کار را برای آنها محدود کرده است و قاعدتا نباید از آنها انتظار تعریف داشت.

وی تصریح کرد: وقتی منتقدین ما عمدتا افراد مشکل‌دار هستند و کارنامه آنها نشان داده که افراد سالمی نیستند بدون تردید نشان می‌دهد که ما کار را به درستی انجام می‌دهیم ،اما اگر منتقدین ما افراد سالم و پاک و بی‌طرفی باشند مطمئن خواهیم شد که یک جای کار ما نقص دارد.

هنوز نتوانسته‌ایم برای برنامه‌های خود بسترسازی کنیم

وی اظهار کرد: انتقاد اصلی خود من به مجموعه هیئت فوتبال این است که هنوز نتوانستیم بستر برنامه‌های خود را آماده کنیم که دلیل نخست آن این است که فضای فوتبال ما شرایط کار سازمان یافته را هنوز ندارد و پیاده کردن این بسترها هنوز برای ما سخت است و دلیل دوم آن نیز محدودیت‌های مالی است.

رئیس هیئت فوتبال در ادامه این گفت‌وگو اظهار کرد: من اصلا به دنبال مقصر برای شرایط امروز فوتبال نیستم،اما در فوتبال ما آن چیزی که مشخص است این است که سیستم و ساختاری وجود نداشته است و همین مسئله مانع رشد شده، ضمن اینکه ما هنوز با یکسری از مطالباتی که از هیئت قبلی وجود دارد درگیر هستیم.

چمنیان ادامه داد: هیئت قبلی تنها در سال گذشته حدود 350 میلیون تومان فقط از اداره‌کل ورزش و جوانان خراسان‌رضوی بودجه گرفته است و منتقدینی که بر سر 75 میلیون تومان دریافتی ما از اداره‌کل نقد دارند چرا این مسائل را نقد نمی‌کنند که این 350 میلیون چرا صرف طلبکاران نشده است؟

وی همچنین به برگزاری کلاس دانش‌افزایی مربیان و دعوت از برخی از پیشکسوتان همچون حشمت مهاجرانی و خداداد عزیزی اشاره کرد و گفت: ما برای کلاس دانش‌افزایی از خیلی از پیشکسوتان به عنوان میهمان و مدعو و نه شرکت‌کننده دعوت کردیم  و مسائلی که برخی عنوان می‌کنند صحیح نیست.

رئیس هیئت فوتبال خراسان‌رضوی همچنین در پاسخ به سئوالی مبنی بر امضای طومار هدایتی علیه کفاشیان اظهار کرد: من هم شنیده‌ام که هدایتی علیه کفاشیان طومار تهیه کرده است اما اینکه شایعه کردند که من هم امضا کرده‌ام را به شدت تکذیب می‌کنم و اگر نامی از من در این طومار وجود داشته باشد جعل است و پیگیری حقوقی می‌کنم.