نگاهی گذار به بازی های هفته اول جام ازادگان


یزد لوله - ابومسلم خراسان

یزد لوله – سنگ آهن بافق فصل گذشته است. سنگ آهن بافق پیش از این با نام تربیت یزد فعالیت می کرد و البته نام ابتدایی این تیم شهید قندی یزد بود. چه خوب بود نام تیم ها تغییر نمی کرد و اسپانسرها هویت تیم را حفظ می کردند. بچه ای که بی سرپرست می شود حال به هر دلیلی هیچ گاه نامش تغییر نخواهد کرد حتی اگر به سرپرست جدیدی سپرده شود. و اما یزد لوله امروز با کدام ابومسلم بازی خواهد کرد. ابومسلم عباس چمنیان یا ابومسلم خداداد عزیزی؟ چند ساعت صبر کنید مشخص می شود! 

سیاه جامگان – فولاد یزد
سیاه جامگان تیم تازه وارد لیگ یک است، تیمی که رضا مهاجری دستیار سال های دور فیروز کریمی آن را هدایت می کند. مصاف ابتدایی تیم مشهدی با فولاد یزد خواهد بود. حریفی که به زحمت در لیگ یک ماند و البته نمی خواهد این فصل به دردسر بیافتد. مهدی دینورزاده، سرمربی فولاد پیش از بازی مصاحبه کرده و خواستار کوتاه کردن دست دلالان و تبانی گرها از لیگ یک شده. قطعا این این پیام را همه دریافت کرده اند و انشاا... هم که آن را درک خواهند کرد. البته یزدی ها چشم انتظارند که فولادی متفاوت بینند.
گیتی‌پسند اصفهان - شهرداری بندرعباس
گیتی پسند می آید که اولین فصل حضور خود را در لیگ یک تجربه کند.هدایت این تیم برعهده ساموئل داربینیان است که پیش از این هدایت تیم هایی چون پیکان، سایپای شمال و ذوب آهن را برعهده داشته است. شکست دو بر صفر گیتی پسند در برابر نفت امیدیه در جام حذفی بیانگر این مسئله است که هنوز این تیم به هارمونی لازم نرسیده است، بنابراین باید در مصاف ا شهرداری بندرعباس هوشمندانه بازی کند. مربی شهرداری بندرعباس این فصل مدرسی است نا آشنا. با این حال حمید رضا فرزانه مدافع پیشین این تیم او را یاری خواهد کرد.
گل‌گهر سیرجان - صنعت نفت آبادان
گل گهر سیرجان شروع سختی خواهد داشت چون حریف تیم صنعت نفت آبادان است. البته صنعت نفت در سال های اخیر به خصوص در لیگ برتر دفاع متزلزلی داشته و شهره است به باخت های سنگین اما این فصل حکایت کمی متفاوت است. ابو تیم را مستحکم بسته، مربی ای که پیش از این به همراه تیم هایی چون بهمن کرج، حتی امارات از دسته پا ئین تر به دسته بالاتر صعود کرده است. البته گل گهر فصل پیش و در هفته ای پایانی مصاف های خوبی با تیم های بزرگ داشت و کار به جایی رسیده بود که می خواست صعود کند!
نساجی مازندران - پدیده مشهد
نساجی تیم بزرگی است اما از هر تیمی بزرگی نمی توان انتظار صعود داشت. نساجی تیم پرطرفداری است اما از هر تیمی پرطرفداری نمی توان انتظار صعود داشت. مادامی که نساجی بدهکار باشد و بدقول به بازیکنان در پرداخت دستمزدها قادر نخواهد بود روی صعود متمرکز شود حتی اگر امروز مصاف با پدیده را به سود خود به پایان ببرد. این بازی برگزار می شود؟ آیا مکان برگزاری این بازی ورزشگاه شهید وطنی قائمشهر با چمن مصنوعی خواهد بود؟ آیا اکبر میثاقیان روی نیمکت پدیده می نشیند؟
نیروی زمینی تهران - شهرداری یاسوج
نیروی زمینی و یک فصل دیگر. این تیم هیچ گاه به دنبال صعود به لیگ برتر نیست اما حضور شایسته در بازی ها چرا؟ دلیل هم واضح است. توان حضور در لیگ برتر را ندارد چه در بعد فنی و چه در بعد مالی. با این حال بازیکنانی که پیراهن نیروی زمینی را برتن می کنند به امید آینده ای بهتر می دوند و از جان مایه می گذارند. این کار را برای شهرداری یاسوج سخت می کند. شهرداری یاسوج هم  رفته رفته در حال تبدیل شدن به یک تیم باتجربه است اما برای صعود به لیگ برتر صرف تجربه کافی نیست...
مس رفسنجان - البدر بندر کنگ
مس رفسنجان تدام حضورش در لیگ یک را مدیون حکم کمیته استیناف است که شهرداری تبریز را به لیگ 2 فرستاد. هم چنین البدر بندر کنگ. اگر کمیته استیناف رای به تبانی در دیدار مس سونگون – استیل آذین نمی داد و 6 امتیاز از این تیم ها کسر نمی کرد اکنون البدر بندر کنگ تیم دسته دومی بود. به هر صورت این فرصت نیکی است برای هر دو تیم. مس با وینگو به این فصل از بازی ها آمده، مربی ای که هیچ گاه نتوانسته تیم دسته اولی را به لیگ برتر رهنمون کند. آیا مس نقطه پایان او خواهد بود؟

پیکان تهران - داماش ایرانیان
مصاف پیکان  با داماش دربی تهرانی هاست. یک سو پیکان با فرهاد کاظمی که البته حضورش روی نیمکت این تیم تهرانی در هاله ای از ابهام قرار دارد و در سوی دیگر داماش با علیرضا امامی فر جوان و با انگیزه که حالا باتجربه شده است، خصوصا که محمد پروین، احمد مومن زاده و ... هم در این تیم توپ می زنند. فرهاد کاظمی هر گاه به پیکان رفته این تیم را به لیگ برتر رهنمون کرده، با این حال بازی آسانی در انتظار این تیم نخواهد بود. نتیجه این تیم در بازی دوستانه با نفت مسجد سلیمان ناامید کننده بود.
پاس همدان - نفت مسجد سلیمان
پاس اگر چه فصل گذشته تا یک قدمی صعود به لیگ برتر پیش آمد اما نباید از این تیم در فصلی که تا ساعاتی دیگر استارت می خورد انتظار صعود داشت چرا که بی پول بی پول است و کسی هم درهمدان نیست که به داد این تیم برسد! در دین ما آمده که مزد کسی که کار می کند را تا خشک نشده باید داد اما بازیکنان پاس باید 7 – 8 ماهی بدوند و عرق بریزند تا شاید بخش اندکی از پول های آنان داده شود! پاس در چنین شرایطی مهیای بازی با نفت مسجد سلیمان می شود و امیدوار است از خوان اول به سلامت عبور کند.
راهیان کرمانشاه - سایپای شمال
راهیان راه درستی را انتخاب کرده یا خیر؟ هر چه باشد این راه بهتر از مسیری بود که این تیم در گذشته ای نزدیک در لیگ برتر طی کرد و البته خیلی زود منجر به سقوط شد. شاید اگر کمی حمایت دولتی از این تیم بود راهیان راه صعود را با انگیزه بیشتری دنبال می کرد. مصاف اول راهیان با سایپای شمال خواهد بود که همیشه پول ندارد و گویی حضورش در این بازی نیز در هاله ای از ابهام قرار دارد. مشخص نیست در چنین شرایطی چه اصراری به تیمداری وجود دارد؟ سخت است دویدن برای هیچ.
استقلال اهواز - الوند همدان
برای مردم خونگرم اهواز صعود این استقلال به لیگ برتر صفای دیگری خواهد داشت چون این تیم استقلال اهواز واقعی است. با این حال مسیر صعود سخت است و دشوار حتی اگر سرمربی تیم داوود مهابادی باشد که قبلا یک تیم را به لیگ برتر رهنمون کرده است. مصاف ابتدایی استقلال اهواز با الوند همدان خواهد بود. تیمی که فصل گذشته در اولین فصل حضور در لیگ  تیم بسیار شایسته ای نشان داد. این تیم ابتدای فصل در یک حرکت نمادین از لیگ یک کناره گیری کرد تا همدانی ها را با خود همراه کند اما...
ایران جوان بوشهر - نفت و گاز گچساران
ایرانجوان بوشهر یک تیم بی هیاهو با مربیگری غلامرضا دلگرم. مربی بومی که فصل گذشته نشان داد اگر کمی و به اندازه مربیان غیر بومی که تاکنون به بوشهر آمده اند به او توجه شود حرف های زیادی برای گفتن خواهد داشت. حداقل اینکه به بازیکنان جوان بوشهری میدان خواهد داد. در نقطه مقابل نفت و گاز گچساران به تازگی به لیگ یک آمده و تیم پرطرفداری است و برخلاف ایرانجوان با مشکل مالی مواجه نیست.طبیعی است که تیم میهمان با دغدغه کمتری گام به میدان بگذارد و سه امتیاز را جستجو کند.
 منبع: خبر ورزشی